• 0232 290 91 35 [ info@koldayklinik.com ]

  KOLDAY KLİNİK

  Kadın Sağlığı, Doğum ve İnfertilite Klinik

  HİZMETLER

  Menopoz
  Hormon Tedavisi

  Menopozda kadının vücudu daha az östrojen üretir ve adet görmemeye başlar. Bu, kadının hayatında doğal bir süreçtir. Östrojen eksikliği sıcak basmaları ve vajinal kuruluk gibi semptomları da beraberinde getirir. Aynı zamanda kalp rahatsızlığı ve osteoporoz (kemik kaybı) riskini arttırır. Bu nedenle, birçok bayan menopoz sonrası azalan östrojeni tekrar yerine koymak için hormon tedavisi görür.

  Vücudunuzun Östrojeni
  Östrojen esas olarak uterusun her iki tarafında da olan bezler yani yumurtalıklar tarafından üretilir. Yumurtalıklar ergenlikten menopoza kadar östrojen üretirler.

  Östrojen bütün menstural dönem boyunca yapılır ve endometrium yani uterusun iç çeperinin her ay kalınlaşmasına neden olur.

  14. gün yani ovulasyonda, bir yumurta yumurtalıklardan atılır. Yumurta uterusa bağlı olan iki fallop tüpünün birinin içinde ilerler. Ovulasyon sonrası, başka bir hormon olan progesteron endometriumu daha da kalınlaştırır. Eğer yumurta döllenmemişse hamilelik gerçekleşmez, bu hormonların seviyeleri düşer. Kalınlaşan endometrium dökülür. Bu dökülme adet kanamasıdır.

  Kadın yaşlandıkça yumurtalıkları tarafından üretilen östrojen miktarı da yavaş yavaş düşer. Bir an, endometriumu kalınlaştıracak yeterli miktarda östrojen yapılamaz ve adet kanamaları kesilir. Ortalama olarak menopoz 51 yaşlarındayken olur, normal aralık 45 ile 55 yaşları arasındadır.

  Eğer kadının yumurtalıkları operasyon ile alınmışsa, östrojen düzeyi de düşer. Bu düşüş yavaş değil, aniden olur ve menopoz semptomlarına neden olur.
  Östrojen ve progesteron hormonları menopozdan sonra tekrar yerine konabilir. Uterusu olanların her iki hormonu da alması gerekir. Uterusu alınmış kadınlar sadece östrojen alabilirler.

  • Gebelik & Doğum
   Kolday Klinik

   Gebelik & Doğum

  • Jinekoloji
   Kolday Klinik

   Jinekoloji

  • Infertilite-Kısırlık
   Kolday Klinik

   Infertilite-Kısırlık

  • Endoskopi
   Kolday Klinik

   Endoskopi

  • Tüp Bebek
   Kolday Klinik

   Tüp Bebek

  • Menopoz
   Kolday Klinik

   Menopoz

  Tüm Hakkı Saklıdır © 2015 - Kolday Klinik | Kadın Sağlığı, Doğum ve İnfertilite Klinik
  Tasarım & Uygulama: Aynur Uğurlu